Kontestowanie w doborowym towarzystwie

Kolejny, czwarty już KontestCamp był wydarzeniem wyjątkowym zarówno pod względem poziomu merytorycznego i organizacyjnego imprezy, jak i towarzystwa. Program był przeładowany do granic możliości nietypowymi rodzajami rozrywki ruchowo-integracyjnej połączonymi z interesującymi wykładami i dyskusjami. Jako całość, obóz był wspaniałą zachętą dla uczestników ku temu, aby sposób myślenia o życiu i społeczeństwie reprezentowany przez radio „Kontestacja” stał się stałym elementem ich codziennego życia na każdy z możliwych sposobów.

Pierwszego dnia, po odbyciu inspirującej, nieformalnej dyskusji na temat zjawisk paranormalnych i przejściu przez zajęcia integracyjne mające na celu zapamiętanie imion wszystkich uczestników, trafiłem na wykład Marcina „Hugo” Kosińskiego, twórcy i redaktora „Kontstacji” na temat „Czy wolny rynek jest logiczny”. Ten prowokacyjny tytuł miał wprowadzić uczestników w przestrzeń doświadczeń i rozważań na temat tego, jak propagować idee, aby miały szansę dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Dany światopogląd musi kojarzyć się z zaangażowaniem i pasją, trzeba łagodzić kontrowersje, a nawet wywoływać współczucie. Tworzenie przekazu medialnego dla propagowania idei politycznych ma zawierać w sobie dostosowanie do sposobu postrzegania rzeczywistości przez odbiorców; przemawiający poparł swój wywód licznymi materiałami filmowymi. Następnego dnia mieliśmy okazję, aby przedyskutować wszelkie możliwe tematy związane z radiem. Zostało to poprzedzone wprowadzeniem Marcina „Hugo” Kosińskiego na temat obecnego stanu organizacyjnego radia i możliwych perspektyw jego rozwoju. Dyskusja była prowadzona metodą „Open Space” – uczestnicy mogli się przyłączać do kilku grup tematycznych, a pracę grupy podsumowywał moderator. Padło wiele interesujących pomysłów dotyczących wyglądu i funkcjonowania strony, projektów działań KontestKlubów, czyli funkcjonującej od paru lat sieci kół słuchaczy radia, jak również tematyki audycji. Następnie Jan Fijor, jeden z założycieli i najpopularniejszych redaktorów radia, milioner, wydawca i publicysta, opowiedział o swojej największej klęsce biznesowej – wybudowaniu hotelu w Meksyku zakończonym problemami z wymiarem sprawiedliwości i wieloletnim procesem. Historia jest tak groteskowa, że być może doczeka się ekranizacji w Hollywood – w reżyserii braci Cohen z Leonardo di Caprio w roli głównej. Sobotni wieczór należał do pana Janusza Korwin-Mikkego. Kontrowersyjny polityk opowiedział o swoich poglądach na niewesołą przyszłość Unii Europejskiej, musiał się również zmierzyć z prowokacyjnymi pytaniami uczestników na temat swojej działalności, co do której środowisko „Kontestacji” ma wiele zastrzeżeń. Dyskusję kontynuowano przez wiele godzin po zakończeniu przez pana Janusza wykładu. Późno w nocy odbyło się szkolenie z samoobrony przeprowadzone przez redaktora Andrzeja „Racę” Racławskiego, prowadzącego kontestacyjny odpowiednik „Wiadomości”. W niedzielę mogliśmy poznać redaktora Andrzeja Burzyńskiego, psychologa i przedsiębiorcę i usłyszeć o interesujących wydarzeniach z jego życia. Nie zabrakło też miejsca na Hyde Park w postaci mojego opracowanego na miejscu, piętnastominutowego wystąpienia na temat związku kapitalizmu z naturą człowieka z perspektywy psychologii ewolucyjnej. Na koniec każdy z uczestników otrzymał prezent – kalendarz z cytatami klasyków myśli liberalnej.

Zabrakło dwóch elementów programu, które były tradycyjnie częścią KontestCampu – rozgrywek bojowych z ASG i koncertu redaktora Martina Lechowicza, który nie mógł przybyć na imprezę. Jedynym elementem muzycznym spotkania, poza popisami wokalnymi przy ognisku, były rozchodzące się z pobliskiej dyskoteki hity disco polo. Ale tak wiele innych doświadczeń sprawi, że KontestCamp pozostanie w pamięci uczestników przez długi czas jako spotkanie ludzi pasjonujących się wolnością w teorii i praktyce.

There are no comments on this post

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.